Trening

Pierwsza wizyta na siłowni

W końcu postanowione – chcesz zapisać się na siłownię. Wiele osób, w szczególności kobiet ma obawy przed pójściem na siłownie. Dla wielu osób to stres, obawa przez wyśmianiem, ocenianiem. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Jak się przygotować? Co ze sobą zabrać? Co jeśli inni będą na mnie patrzeć? – jeśli zadajesz sobie któreś z tych pytań to w tym poście znajdziesz na nie odpowiedzi!

 

Po pierwsze – wybierz odpowiednią siłownię

 

Wiele siłowni oferuje pierwsze wejście gratis – warto z niego skorzystać i wybrać się na kilka siłowni. Zobaczysz wtedy jak wygląda siłownia, jakim sprzętem dysponuje, czy jest dużo miejsca do ćwiczeń, czy nie jest zbyt tłocznie podczas godzin w których preferujesz treningi, jaka panuje tam atmosfera i przede wszystkim czy czujesz się w niej dobrze. Pozwoli to na wybranie najlepszej siłowni dla siebie.

*coraz więcej siłowni wychodzi naprzeciw kobietom, wyodrębniając przestrzeń do treningu specjalnie dla nich tzw. strefę kobiet. Jeśli nie czujesz się komfortowo w towarzystwie ćwiczących mężczyzn zwróć uwagę czy dana siłownia oferuje taką strefę.

 

Po drugie – określ swój cel

 

Zanim wybierzesz się na siłownię, określ swój cel – co chcesz osiągnąć, w jaki sposób i kiedy. Jeśli nigdy nie ćwiczyłeś warto skorzystać z pomocy trenera personalnego lub zacząć od treningów grupowych. Pozwoli to na poznanie techniki ćwiczeń oraz nauczenia się korzystania z danych sprzętów.

Tylko poprawne wykonywanie ćwiczeń wiąże się z mniejszym ryzykiem kontuzji i osiągnięciem zamierzonych efektów.

Nie bój się pytać! Instruktor na siłowni lub trener jest po to żeby Ci pomóc. Jeśli masz jakieś wątpliwości- podejdź śmiało i zapytaj.

Jeśli znasz już technikę podstawowych ćwiczeń, określ swój plan treningowy. Przychodzenie na siłownię bez konkretnego planu i robienie setek brzuszków mija się z celem. Plan treningowy powinien być dostosowany indywidualnie do Twoich możliwości, Twojego celu oraz stopnia zaawansowania. To że danym planem treningowym ćwiczy Twój znajomy nie oznacza, że będzie on też dobry dla Ciebie.

 

Po trzecie – co ze sobą zabrać?

  • Strój sportowy – taki w którym będziesz się dobrze czuć i nie będzie Cię krępować
  • Obuwie sportowe- na początku sprawdzą się zwykłe buty do fitnessu. Pamiętaj, aby nie chodzić w nich na zewnątrz, czysta podeszwa zapewni komfort Tobie i innym osobom korzystającym z siłowni
  • Ręcznik – do położenia na przyrządach, ławeczce, macie podczas treningu, a także do wycierania potu. Higiena jest bardzo ważna!
  • Woda – pamiętaj o uzupełnianiu płynów w czasie i po treningu!
  • Słuchawki – nie są niezbędne, jednak nic tak nie motywuje do treningu jak ulubiona muzyka.

 

Po czwarte – jak zachowywać się na siłowni?

 

  • Nie przejmuj się, że ktoś się na Ciebie patrzy. Zwykle jest to tylko złudne wrażenie, osoby przychodząc na siłownię skupiają się na własnym treningu, a nie na oglądaniu ludzi wkoło. Jeśli natomiast ktoś zauważy, że wykonujesz dane ćwiczenie niepoprawnie i skoryguje Cię – nie krępuj się, ale podziękuj mu, dzięki temu będziesz mógł skorygować swoje błędy. Każdy kiedyś zaczynał i popełniał błędy. Ważne, aby się uczyć i starać się poprawiać swoją technikę.
  • Zachowuj porządek – jeśli skończysz korzystać z ciężarów, odłóż je na swoje miejsce.
  • Dezynfekuj miejsce w którym ćwiczyłeś – po skończeniu ćwiczeń na maszynie zdezynfekuj je specjalnym płynem, który znajduje się na siłowni
  • Nie przejmuj się tym co dzieje się wokół – skup się na sobie i zrób po prostu dobry trening
  • Nie zwracaj uwagi na swój wygląd- to normalne że w czasie treningu się pocimy, mamy rozczochrane włosy itp. Na siłownię ludzie przychodzą, żeby poćwiczyć, a nie oglądać innych.

 

Jak wyglądała Wasza pierwsza wizyta na siłowni? Stresowaliście się czy raczej nie mieliście z tym problemu? A może jest ona dopiero przed Wami?

Podzielcie się w komentarzu swoimi doświadczeniami!

 

 

Nazywam się Alicja Jarosz. Jestem dyplomowanym dietetykiem, trenerem personalnym oraz instruktorem fitness. Pokazuję, że zdrowy styl życia wcale nie musi być trudny, a osiągnięcie wymarzonej sylwetki nie wiąże się z restrykcjami i wyrzeczeniami. Podopiecznych prowadzę w formie online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Zostaw komentarz